Prihlásenie

Ružové diamanty dobývajú dražby

Ružové diamanty dobývajú dražby

Farebné diamanty sú najvzácnejšie na svete. Predstavujú vhodnú investičnú príležitosť, najviac odolávajú inflácii. Štatistiky ukazujú, že tvoria menej než 0,1 percenta z celkového počtu diamantov ťažených po celom svete. Iba jeden z 10 tisíc vyťažených diamantov je totiž farebný. Existujú aj farby, ktoré sú tak ojedinelé, že sa predávajú ešte predtým, než sú vôbec spracované.


Dopyt po farebných diamantoch neklesá a ich ceny rastú raketovým tempom. „Iba za posledných osem rokov sa podľa FancyColorDiamond Indexu ružové diamanty zhodnotili dokonca o 180 percent,“ dokladá výhodnú investičnú príležitosť Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ najväčšieho českého klenotníctva ALO diamonds, špecializujúceho sa na diamanty a diamantové šperky.

 

Ružoví rekordmani


Najväčšiu mieru zhodnotenia vykazovali dvoj-karátové ružové a modré diamanty z kategórie fancy vivid, čo sú diamanty, ktoré majú najväčšiu možnú koncentráciu uvedenej farby. Medzi investormi sú veľmi obľúbené. Sú nielen krásne ale šperky z nich vyrobené sa dobre zhodnocujú. „Ľudia stále častejšie dávajú prednosť zaobstarávaniu vecí, pri ktorých po zakúpení hodnota neklesá, ale naopak stúpa. A týka sa to aj luxusných klenotov,“ vysvetľuje investičnú motiváciu Alojz Ryšavý.

Ružové diamanty majú medzi sebou dokonca rekordmana. „Najdrahším drahokamom na svete je Pink Star o váhe 59,6 karátov. Kupujúci zaň v dražbe zaplatil 71,2 miliónov dolárov. To je v prepočte vyše 61 milióna eur,“ uvádza Ivo Weber, expert na drahé kamene a šperky. V priebehu septembra a októbra tohto roku bude v Antverpách dražený ďalší ružový unikát, Rose of KAO – 29,59 karátový poklad vyťažený v Lesothu.

Priemerné hodnotenie: 5 (3 votes)
Ružové diamanty dobývajú dražby
 
Ružové diamanty dobývajú dražby