Prihlásenie

Bitka pri Vavrišove po 300 rokoch ožije.

08.08.2009 - 15:00

Pri obci Vavrišovo v Liptove sa tento víkend stretnú cisárske vojská s povstaleckými. Pôjde však len o rekonštrukciu historickej bitky, ktorá sa tu odohrala pred 300 rokmi, a v ktorej údajne bojoval aj Juraj Jánošík.

Píše sa rok 1709. Uhorskom zmietajú protihabsburgské stavovské povstania na čele s Františkom II. Rákoczym. Povstalecké kurucké vojská bojujú s labanskými cisárskymi vojskami. Obyvateľstvo trpí rabovaním oboch strán. Jedna z posledných bitiek sa odohráva na pozadí hory Kriváň, v obci Vavrišovo. Brániace sa habsburské cisárske vojská zaujmú neobvyklú obrannú stratégiu a ňou, ako aj neobvyklým zvratom udalostí, sa stala Bitka pri Vavrišove unikátom v histórii.

Píše sa 8.august 2009. Na lúkach pri Vavrišove sú rozložené dobové stany, velitelia sa radia o bojovej stratégii, v tábore vojaci čistia svoje zbrane a pripravujú sa na bitku. Všetko identické ako v osemnástom storočí.

Takto to bude vyzerať najbližšiu sobotu popoludní, kedy sa pri Vavrišove (asi 10 km severne od Liptovského Hrádku) uskutoční historická rekonštrukcia bitky. V historických kostýmoch sa predvedú aj remeselní majstri na jarmoku remesiel a pre deti budú celý deň dostupné aj mnohé atrakcie a tvorivé dielne. Všetko vyvrcholí hodinovou rekonštrukciou bitky, ktorej sa zúčastní vyše 130 vojakov. No a aby sa bitka patrične oslávila, organizátori pripravili bohatý hudobný a tanečný program, ktorý ukončí nočný pochod vojsk s fakľami a vyznamenávaním zúčastnených jednotiek. Toto divácky atraktívne podujatie si sľubuje najmä návštevu rodín s deťmi, ale aj účasť turistov z Maďarska, s ktorých históriou je bitka spojená, no i poľským či českých turistov, keďže podujatie je ideálnym strávením sobotného dňa na pozadí majestátneho symbolu Slovenska, hory Kriváň.

Pre viac informácií kontaktujte:
Ľubomír Čech, PR manažér projektu Bitka pri Vavrišove
practive@practive.sk
0907 522 073

www.bitkaprivavrisove.sk

Nehlasované