Prihlásenie

Dvadsaťštyri hodín pilotom vrtuľníka a vojenským policajtom

Dvadsaťštyri hodín pilotom vrtuľníka a vojenským policajtom

V dňoch 13. – 14. mája 2009 sa desiati finalisti súťaže „24 hodín profesionálnym vojakom“ stali pilotmi vrtuľníka alebo vojenskými policajtmi. Odmenu vo forme 24 hodinového pobytu vo vojenskom útvare - Leteckej základni Prešov a Vojenskej polície Prešov si vyslúžili za svoje výsledky v teoretickom a praktickom kole súťaže. Po päť súťažiacich si teda počas jedného dňa vyskúšalo, aké je to byť pilotom a vojenským policajtom so všetkým čo k tomu patrí.
 

V skorých ranných hodinách príslušníci regrutačných stredísk vyzdvihli „vojakov na 24 hodín“ z ich domovov a viezli k cieľu - mestu Prešov. Po príchode ich vystrojili, teda obliekli do „maskáčov“ a leteckých kombinéz. Jeden deň pilotom na leteckej základni a jeden deň vojenským policajtom v útvare vojenskej polície mohol začať.
Piatich vojenských policajtov privítal veliteľ Vojenskej polície Prešov podplukovník Ľudovít Balint. Z programu bolo chlapcom hneď jasné, že prežijú naozaj akčných 24 hodín. Hneď v prvý deň si vyskúšali ako zaistiť stopy a miesto činu – odobrať odtlačky prstov, označiť podozrivé predmety a podobne. Dozvedeli sa niečo o priestupkoch a ako kontrolovať služby. Druhý deň začal streľbami pod vedením vojenských inštruktorov. Tomu predchádzal popis jednotlivých zbraní a spôsobu strieľania. Neskôr si chlapci vyskúšali boj z blízka, pútacie techniky a zaistenie osôb. Popoludní sa „vojenským policajtom“ zvýšil adrenalín aj pri airsofte.
 

Na Leteckej základni Prešov privítal „pilotov“ podplukovník Július Posluch. Slová zástupcu veliteľa leteckej základne „pilot má lietať s horúcim srdcom a chladnou hlavou“ neschádzali z mysle možno budúcim pilotom po celý čas ich pobytu. Kto iný ako pilot, nadporučík Dušan Špaček, mohol sprevádzať „kolegov“ po leteckej základni. Po celý čas vysvetľoval a popisoval činnosť jednotlivých prevádzok a vojakov. To, že práca na základni nekončí ani po 16. hodine, mali možnosť vidieť aj počas nočnej prevádzky na riadiacej veži a iných pracoviskách. Nasledujúci deň sa začal pilotom na leteckom krídle. O tom, že každý pilot musí absolvovať povinne zoskoky z vrtuľníka sa dozvedeli na „padačkárni“. V priamom prenose videli techniku a spôsob prípravy na zoskok ako aj samotné zoskoky lietajúceho personálu. Predbežná príprava, núdzové opustenie vrtuľníka, príprava dokumentácie na letovú činnosť – to všetko predchádzalo vstupu na vrtuľník Mi-24. Čerešničkou na torte bol však samotný let vrtuľníkom.
 

Jeden deň rýchlo ubehol a prišiel záver. Každý z finalistov dostal osvedčenie o absolvovaní 24 hodín profesionálnym vojakom ako pilot vojenského vrtuľníka alebo vojenský policajt. Z Prešova už chlapci odchádzali ako bývalí vojaci – vojaci na 24 hodín.
 

V dňoch 20. – 21. mája 2009 sa posledná finálová päťka súťaže „24 hodín profesionálnym vojakom“ stane chemikom na jeden deň v Rožňave.
 

Nehlasované