Prihlásenie

Aké pneumatiky použiť na zimu? Široké či úzke?

Veľa šoférov rieši v zime dilemu, či prezuť na široké alebo na úzke pneumatiky. Ideálna odpoveď však neexistuje. Pretože každý druh pneumatík má svoje plusy, ale aj mínusy.

Pri suchých vozovkách platí, že s väčšou šírkou sa tiež skracuje brzdná dráha. Z rýchlosti 100 km/h potrebuje pneumatika široká 185 mm 41 metrov, čo je o 5 metrov viac ako 225 mm široká pneumatika v 18" prevedení, ktorej stačí na zastavenie presne 35,8 m. Na mokrej vozovke jednoznačne dominujú široké pneumatiky. O čo je však pneumatika širšia o to musí vytláčať viac vody. Širšie pneumatiky dostanú aquaplaning skôr – teda pri nižšej rýchlosti: šírka 225 na rovine pri rýchlosti 69 km/h, šírka 185 pri rýchlosti 80 km/h. Aquaplaning by sme mohli definovať ako stratu priľnavosti pneumatiky k vozovke vplyvom vody, ktorá sa dostala medzi pneumatiku a vozovku.

Pri brzdení na snehu už sú rozdiely menšie, ale poradie je o to prekvapivejšie. Z rýchlosti 50 km/h 17-tky (používajú sa na Opel Insignia) zastavili na 30,2 m, druhé 15-tky (používajú sa napríklad na Opel Corsa) na 30,7 m a posledné skončili 16-tky (používajú sa na Opel Mokka) s 31,3 m dlhou brzdnou dráhou. Medzi nevýhody širokých pneumatík, by sme mohli zaradiť aj to, že sú menej komfortné, širšia pneumatika pri odvaľovaní produkuje viac hluku, sú preto hlučnejšie a majú tiež vyšší valivý odpor, ktorý za jazdy zvyšuje aj odpor vzduch – 30 mm šírky naviac znamená zvýšenie asi o 6 %. Na záver by sme mohli teda skonštatovať, že širšie pneumatiky ponúkajú lepšiu ovládateľnosť na úkor hospodárnosti a komfortu z jazdy.

 

Nehlasované