Prihlásenie

Nasledujte svoje zmysly pre zdravé fitness návyky

Nasledujte svoje zmysly pre zdravé fitness návyky

BRATISLAVA, 31. októbra 2019: Viesť zdravý životný štýl znamená vytvoriť si zdravé návyky. V prvom rade je dôležité poznať, ako si vôbec návyk vytvárame, ako náš mozog spracúva informácie na vytvorenie akéhokoľvek návyku, ako fungujú naše zmysly a pod. Používanie zmyslov ako je zrak, chuť, čuch a sluch totiž môže pomôcť vytvoriť pozitívne spojenie s určitým jedlom alebo správaním. Prečo to teda nevyužiť na vytvorenie pozitívnej asociácie s cvičením či zdravým stravovaním? Samantha Clayton, viceprezidentka pre vzdelávanie a fitness v spoločnosti Herbalife Nutrition, prináša niekoľko tipov, ako si vytvoriť zdravé fitness návyky a využiť pritom naše zmysly.

 

1. Choďte von

Cvičenie vonku v krásnom prostredí je skvelý spôsob, ako byť aktívny. Mnohým ľuďom sa totiž stáva, že tá krátka naplánovaná 20-minutová prechádzka je nakoniec oveľa dlhšia, a to najmä vďaka tomu, že sa človeku páči prostredie, v ktorom sa prechádza. Čo je vizuálne príťažlivé, sa u každého jednotlivca líši. Niektorí majú radi hory alebo polia, iní zas vyhľadávajú rušné ulice mesta. Je dôležité vedieť, aké nastavenie uprednostňujete a vytvoriť si pozitívny návyk.

 

2. Buďte kreatívni, aj keď ste doma

Ak nemôžete cvičiť vonku kvôli počasiu, čo sa v jesenných a zimných mesiacoch stáva pomerne často, skúste cvičiť v blízkosti okna, aby ste sa mohli pozerať von. Na druhej strane, ak vás motivujú ľudia vo fitku, že na sebe začnete tvrdšie pracovať, zvoľte kardio stroj, ktorý je nasmerovaný do priestoru posilňovne. A počas nasledujúceho cvičenia môžete popremýšľať o tom, ako to, čo vidíte, ovplyvňuje vašu hladinu energie.

 

3. Vytvorte si priestor na cvičenie

Ak plánujete cvičiť doma, dobrým začiatkom je vytvoriť si svoj cvičebný priestor, napríklad jednoduchým umiestnením podložky na cvičenie na podlahu. Zvyknite si každý deň využívať na cvičenie rovnaké miesto. Ak totiž budete mať to „svoje“ miesto na cvičenie, môžete sa lepšie sústrediť na to, ako cvičíte. Z okolia podložky odstráňte čokoľvek, čo by vám mohlo zavadzať vo voľnom pohybe. Menej preplnený priestor vám tiež dopomôže k pocitu uvoľnenia.

 

4. Ulahoďte oku jedlom

Dajte si na čas a pripravte si krásne, farebné a vizuálne príťažlivé jedlá a občerstvenie. Vždy sme spokojnejší a šťastnejší, ak jeme jedlo, ktoré vyzerá dobre – preto nás priťahujú napríklad aj krásne zdobené koláče. Zdravé možnosti často nevyzerajú až tak lákavo. No s trochou kreativity a času si môžete pripraviť zdravé jedlo, ktoré je aj príťažlivé.

 

5. Pustite si hudbu pre lepšiu náladu

Hudba, ktorú počúvate počas cvičenia, môže ovplyvniť to, ako sa pri cvičení cítite a ako ťažko na sebe pracujete. Nezabudnite si namixovať svoje obľúbené pozitívne melódie, najmä ak máte v pláne záťaž na vyššie obrátky a kedy viete, že potrebujete ďalšiu motiváciu. Ak chcete cvičiť rovnomerným tempom, prehrávanie hudby, ktorá je inšpirujúca a nastavuje tempo, vám môže pomôcť odcvičiť celú zostavu v želanom tempe. Keď sa venujete strechingu či joge, pomalá hudba môže pomôcť znížiť stres a ukľudniť telo.

 

6. Namiešajte si chutný drink na doplnenie paliva

Pitný režim je počas cvičenia veľmi dôležitý. Pripravte si do peknej fľaše nápoj, ktorí vám chutí, aby ste sa mohli tešiť na cvičenie. Uistite sa, že si vyberiete svoj nápoj rozumne, pretože nechcete preháňať príjem cukrov a kalórií. Nápoj plný elektrolytov s príchuťou obľúbeného ovocia alebo športový nápoj s nízkym obsahom cukru je dobrou voľbou.

 

7. Na ovplyvnenie vašej nálady použite vône

Keď premýšľate o cvičení, som si celkom istá, že vône, ktoré vám prídu na myseľ, sú prepotené ponožky či zatuchnutá taška s vecami na cvičenie. To pravdepodobne nie je tá správna motivácia, ktorú hľadáte. Zamyslite sa, ktoré vône vám pomáhajú zlepšiť náladu a úroveň energie. Výber konkrétnej vône, ktorú spájate s cvičením, je skvelý spôsob, ako vytvoriť zdravý návyk. Napríklad vôňa levandule zvykne byť veľmi upokojujúca. Skvelý spôsob, ako sa dostať do pokojného stavu mysle, je použiť levanduľovú vôňu pred jogou.

 

Ak zas potrebujete zdvihnúť náladu, je dobré mať po ruke napríklad mätu piepornú. Olej z tejto rastlinky má sviežu vôňu a dokáže vás nakopnúť, keď sa cítite unavení. Citrón má zas povznášajúcu a osviežujúcu vôňu, takže je ideálny na rozcvičku.

 

Pre odber najnovších informácií o spoločnosti Herbalife Nutrition, sledujte @HerbalifeNews.

 

Nehlasované